Životopis a tvorba autora

Peter Zvon
9. 1. 1913 Chrudim – 19. 10. 1942 Bratislava

   

      Peter Zvon sa vlastným menom volal Dr. Vladimír Sýkora. Narodil sa v Českej republike, ale vyrástol na Slovensku, kam po prevrate prišiel jeho otec. Gymnázium absolvoval v Zlatých Moravciach, kam ho poslali rodičia, lebo v Bratislave sa venoval viac divadlu a nespravil záverečné skúšky. Potom určitý čas študoval právo v Prahe. Štúdium ukončil v Bratislave v roku 1939. Pracoval vo Všeobecnej úverovej banke. Neskôr sa stal vedúcim právneho oddelenia v Tatrabanke. V tomto období (1940) používa pseudonym Juraj Valach a uverejňuje referáty v Eláne. Neskôr sa oženil s herečkou Národného divadla Oľgou Kadancovou a v roku 1941 sa mu narodil syn Vladimír. Bohužial ho však zasiahla tragická smrť mladšieho brata Jířího. Zvona následne trápili rôzne zdravotné problémy. Napokon podľahol v rekonvalescencii po operácii dvanástnika na týfus.

     Peter Zvon bol už v mladosti literárne založený, no naplno sa svojmu talentu začal venovať v Prahe. Napísal hru pre divadlo E. F. Buriana D 38, no hra sa bohužiaľ nezachovala. Po návrate do Bratislavy sa začal venovať písaniu kritík a v tejto oblasti sa stal skutočne uznávaným. Bol považovaný za prvého divadelného kritika slovenskej divadelnej kultúry. Často sa o ňom hovorí ako o kritikovi, ktorý začal písať hry, ale v skutočnosti to bolo naopak.

     V roku 1940 ho inšpiroval český film Dívka v modrém, v ktorom hlavná postava vystupuje z obrazu a pohybuje sa vo svete, ktorý delí od toho jej niekoľko storočí. Aj vďaka tomu vznikla jeho prvá hra pod pseudonymom Peter Zvon. Bola ňou veselohra Tanec nad plačom (1940). Pôvodne bola napísaná v češtine, ale vďaka podnetu autorovej manželky vznikla aj slovenská verzia. Knižne vyšla v roku 1943. Prvý ju inscenoval F. Kudláč v martinskom SKD. No mimoriadny ohlas vyvolalo Jamnického naštudovanie v ND (30. 5. 1943). Hra sa stala populárnou na celom Slovensku. Bola naštudovaná aj v desiatkach ochotníckych divadiel a uviedli ju divadlá české, poľské, maďarské i chorvátske. Objavila sa dokonca aj na najprestížnejšom svetovom divadelnom festivale Divadlo národov v Paríži.

     Hra nedostala názov Tanec nad plačom hneď na začiatku. Najprv ju chcel autor nazvať Maškarný ples a neskôr Rokoko. Iné boli aj pôvodné postavy a hra mala spočiatku päť obrazov. Hra sa stala zaujímavou pre svoju neobyčajnú myšlienku, odlišnosť reči postáv z iných svetov a pre svoju vytríbenú situačnú komiku.

     Ďalšou Zvonovou hrou bola Vzdálená země (1942). O nej však vieme veľmi málo, lebo ostala v rukopise. Je to komédia v troch dejstvách s dvoma intermezzami a epilógom. Je zaujímavá striedaním prózy a verša. V tejto hre sa počas druhej svetovej vojny na opustenom ostrove vo Východnom Tichomorí stretávajú traja stroskotanci. Postavy sú prevažne alegorické, napríklad Poézia, Smiech, Tieň, Humor a i.

     Peter Zvon bol nesmierne talentovaný a výnimočný dramatik. Pre slovenskú drámu je veľkou tragédiou, že zomrel už vo veku 29 rokov. Bezpochyby sme prišli o mnoho vzácnych dramatických skvostov.